באנו לנפץ: מיתוסים על חימום הבית

באנו לנפץ: מיתוסים על חימום הבית

"רדיאטור מנפח חשבונות"

תופתעו לגלות, אבל הרדיאטור אינו במקום הראשון ברשימת החשודים בניפוח החשבונות החודשיים. דווקא תנורי הגז, הנפט או הסולר יכולים להסתכם בעלויות גבוהות יותר, ולהגיע אף עד 40-50 למ"ק. הם אלו שמייקרים את החשבונות ומייצרים תעריפים גבוהים יותר מאשר כל מוצר חימום חשמלי אחר.

"חשוב לאטום שלא יברח החום"

הסברה הרווחת היא כי יש לאטום את החלונות, המרווחים והסדקים ברחבי הבית, כדי להימנע מ'בריחת חום' ובכדי שאמצעי החימום לא יעבוד לשווא. אך סברה זו אינה מדויקת, שכן הגורם מספר אחת למחלות בחורף אינו הקור, אלא דווקא ווירוסים וחיידקים המועברים באותם מקומות שאנו אוטמים בימי החורף הקרים. כך שעל אף הרצון העז והמתבקש, לאטום את הבית ולספוג רק את אוויר החימום – יוטב אם נחזיק מעמד, ונשאיר מרווח בחלון לאוויר צלול.

"מכשיר טוב הוא כזה שמחזיק שנים"

אז נכון, השאיפה היא תמיד לרכוש מכשיר שאורך החיים שלו יחזיק שנים. כך אנו יודעים שהמכשיר הוא איכותי ומסיבה זו נהיה מוכנים להוציא גם סכומים יותר גדולים. כל זה טוב ויפה, רק שמוצרי חשמל ישנים צורכים הרבה יותר חשמל מאשר מכשירים חדשים, עד כדי כך שהחלפה למכשיר חדש יכולה להחזיר את ההשקעה בתקופת זמן של 3 או 4 שנים.
נוסף על כך, יש לקחת בחשבון כי בקצב התפתחות הטכנולוגית המואץ של ימינו אנו, יוצאים בכל שנה דגמים חדישים יותר ומצוידים יותר במנגנונים לצרכי בטיחות או עלויות, כדוגמת פיצ'ר טיימר מובנה.

"מספיק טוב בשביל החורף הישראלי"

פייר, צודקים. בעוד אנו נכנסים להיסטריה מצניחה של שתי מעלות חום, חברנו מסביב לעולם צריכים להשקיע הרבה יותר מאמצים בכדי להגיע לרמה מסוימת של חימום. עם זאת, ועל אף שמדובר במדינתנו הקטנטונת, יש לקחת בחשבון את המיקום הגאוגרפי שלכם ברחבי מדינה. אלו המתגוררים באזורים הרריים למשל, ייאלצו להשקיע יותר כסף ומשאבים בשביל ליהנות מאותה טמפרטורה שנהנים תושבי מישור החוף. כך שאמצעי חום זהים לא יתאימו לישראלים המתגוררים באזורים שונים.

בחו"ל זה לא היה קורה

ההנחה הנפוצה היא כי בעוד החורף הישראלי לא ישבור אותנו – תעריפי החשמל בארץ יעשו את העבודה במקומו. זו כביכול הסיבה שהישראלים הרבה יותר מודאגים מעלויות צריכת חשמל מאשר במקומות אחרים. לכך יש לנו רק תשובה אחת והיא: NOT. אפשר לומר הרבה דברים, אך תעריפי החשמל בישראל עדיין נחשבים זולים יותר ממרבית המקומות האחרים.
 

"כמה שיותר וואט יותר טוב"

אז לא רק שזה לא נכון, אף חשוב לשים לב כי בדירות ישנות עם תשתיות חשמל ישנות לא מומלץ לשים מכשירים יותר מ 2000-2500 וואט כי זה עלול להעמיס על המערכת החשמל הביתית ולהקפצת פחתי חשמל.
גם במידה ולא נשקפת סכנה באזור המגורים המדובר, הנקודה החשובה במכשיר חימום היא לא הוואט אלא מספר הצלעות מהם בנוי המכשיר. רדיאטור עם מספר רב יותר של צלעות לצורך העניין, בהכרח ייתן פיזור של חום עבור שטח גדול יותר.

 

מקווים שעשינו סדר, ולמי שעדיין קיימים סימני שאלה לגבי האופציה שהכי מתאימה לבית ולמשפחה –