איך לבחור מכשיר חימום לבית

איך לבחור מכשיר חימום לבית

רדיאטורים – לא מה שחשבתם

בתור התחלה, בואו ונפריך את המיתוס: העלות של רדיאטור באה לידי ביטוי בחיוב של עד שקל וחצי לשעה, ואינו צורך יותר חשמל ממרבית מכשירי החימום. לאחר שסגרנו את הנקודה הזו בואו נתקדם ונתעמק במאפייני המכשיר. חשוב לציין לפני הכול, כי רדיאטור בהגדרתו הוא מכשיר הפועל על ידי חימום של נוזל (לרוב שמן). צלעות הרדיאטור מפיצות את החום לחלל החדר אך בטמפרטורה בטוחה למגע.

כלל הברזל בנוגע לרדיאטורים קובע כי ככל שיש יותר צלעות – כך יותר טוב. או במילים אחרות: ככל שיש יותר צלעות ברדיאטור כך השטח מידת פיזור החום בחדר גדלים.

הטוב: נייד, בטיחותי, מותאם לבתים עם ילדים, שקט ואפקטיבי במיוחד

הרע: משך זמן ממושך יותר לחימום הבית

המכוער: הוא לא מגיע בצבעים

חשוב לדעת: מומלץ להשתמש ברדיאטור בעל מנגנון טיימר, וכך גם להקפיד יתרה על בטיחות וגם להפעיל מראש מבלי להמתין זמן רב לחימום הבית.  

קונווקטורים, חשבון החשמל ומה שביניהם

לחובבי מפזרי החום קונווקטור הוא סוג של חלום. למעשה, מדובר בסוג של מפזר חום בעל גוף חימום גדול יותר שמסוגל לחמם חללים קטנים ובינוניים במהירות. לא פחות חשוב – הוא לא עושה הרבה רעש סביב עצמו ובאופן כללי עובד בשקט וביעילות. פייר? הרבה יכולים לקחת דוגמא ממנו. 

הקונווקטור לרוב כולל מנגנון בטיחות המפסיק את פעולתו במקרה שנפל ומנגנון תרמוסטט לקביעת הטמפרטורה הרצויה. כמו כן, רבים מהדגמים יכולים גם לשמש כמאוורר בקיץ - כך שהרווחנו כפליים.

הטוב: בטיחותי, שקט ובעל אפקט של מפזר חימום עבור שטח רחב יותר

הרע: צריכת החשמל גבוהה, ומוערכת עד 1.76 ₪ לשעה

המכוער: הוא דומה לרדיאטור

חשוב לדעת: בדומה למפזרי החום, גם את פתחי הקונווקטור אין לכסות מטעמי בטיחות.

מפזרי חום וכל מה שרציתם (או לא) לדעת עליהם

מכשיר החימום הנפוץ ביותר ככל הנראה וכפי שניתן לנחש, הוא מפזר החום. האופן שבו ידידנו משכבר הימים עובד בפועל, הוא למעשה באמצעות גוף חימום ומאוורר המפזר את החום ברחבי החדר. מה שעושה אותו כה פופולארי הוא פשטות ההפעלה שלו פלוס העובדה שאפשר לקחת אותו איתנו בקלות מחדר לחדר. המשיכה הגדולה של מפזר החום, היא המידיות שבה הוא מחמם את החדר, ולמרות שמדובר בשטחים קטנים יחסית. על אף הפיתוי הרב, לא מומלץ לישון עם מפזר החום. זאת  גם בשל העובדה שיש לשמור על הפתחים לא מכוסים, וגם מאחר שהוא כפי שכולנו יודעים – מייבש את האוויר.  

הטוב: זול יחסית, נייד, קל ומפנק במיוחד

הרע: צריכת החשמל גבוהה

המכוער: הוא רועש למדי

חשוב לדעת: ישנם מכשירים בעלי מנגנון סיבובי של פתחי האוויר, המאפשר פיזור של אוויר חם בכל החלל הנתון.

תנור אינפרא רד – הבחור החדש בשכונה

תנור האינפרא רד שינה מעט את חוקי המשחק, והציג בפנינו טכנולוגיה חדשה לחימום. טכנולוגיית האינפרא אדום למעשה גם מייצרת וגם מפזרת את החום בחלל החדר, ולכן הוא גם בטיחותי יותר שכן הוא לא יונק אוויר. כמו כן, שילדת המתכת שלו מצופה פלסטיק עמיד, התורם גם כן לרמת הבטיחות הגבוהה שלו. הדגמים המתקדמים יותר אף כוללים מנגנון כיבוי אוטומטי למקרה שהוא נופל. בדומה למפזר חום, הרבה מתנורי האינפרא אדום גם כן ניידים וקלים לנשיאה מחדר לחדר, וגם מותאמים לחללים יחסית קטנים.

הטוב: נייד, קל, שקט ומעניק חימום מיידי

הרע: חימום איזורי בעיקר

המכוער: הם מאירים את החדר, אז קצת קשה לישון איתם

חשוב לדעת: בעת קנייה חשוב לבחור במותג איכותי ויצרן אמין ולהיזהר מחיקוים רבים הקיימים בשוק.

כפי שראינו השוק רווי במכשירי חשמל, ועל כל אחד מאיתנו לאתר את הצרכים והמכשיר המותאם לנו, על אחת כמה וכמה בבתים עם ילדים. אז בבואכם לבחור מכשיר חשמלי, קחו רגע להכיר את המבחר הקיים, ושיהיה חורף חמים לכ-ו-ל-ם.

כמה עולה להתחמם בחורף

המכשיר

הספק המכשיר

עלות ההפעלה לשעה (בשקלים)

קונווקטור

0.5-3.5 קילוואט

0.25-1.76 שקל

תנור אינפרא

1.2-3.2 קילוואט

0.6-1.61 שקל

מפזר חום

2-3 קילוואט

1-1.51 שקל

רדיאטור

2-2.5 קילוואט

1-1.25 שקל